23 wrzesień 2022

Budujemy zespół, który zajmie się zagrożeniami w przestrzeni informacyjnej

Budujemy zespół, który będzie monitorował i identyfikował zdarzenia w przestrzeni informacyjnej, które mają wpływ na bezpieczeństwo państwa - powiedział w piątek pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.
REKLAMA

Pełnomocnik rządu na piątkowej konferencji prasowej podkreślił, że Polska od wielu lat jest przedmiotem wrogich działań informacyjnych, a państwem które rozwija takie zdolności jest Federacja Rosyjska.

"Trend jest jednoznaczny. Mamy do czynienia ze wzmożeniem takiej aktywności zarówno przeciwko Polsce, jak i innym krajom NATO, z tego powodu polski rząd i Rada Ministrów w sierpniu tego roku przyjęła dokument, który po raz pierwszy konstytuuje Pełnomocnika Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RP" - powiedział Żaryn.

Dodał, że głównym zadaniem pełnomocnika jest wykrywanie i monitorowanie zdarzeń, które mają wpływ na bezpieczeństwo Polski.

"Zespół, który budujemy przy pełnomocniku, będzie zespołem, który ma monitorować i identyfikować te zdarzenia w przestrzeni informacyjnej, które mają wpływ na bezpieczeństwo RP. Chcemy przeciwdziałać takim zagrożeniom, widzimy, że Federacja Rosyjska wykorzystuje narzędzia informacyjne i przekaz informacyjny do realizowania wrogich nam celów, do zagrażania nie tylko Polsce, ale całemu Zachodowi" - powiedział.

Jak wyjaśnił Żaryn, kluczowe instytucje, które będą reprezentowane w zespole, to MSZ, MON, MSWiA i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa. W pracach będzie uczestniczył też przedstawiciel rzecznika rządu. "Rdzeniem będą struktury rządowe, które wymieniłem, ale będzie to zespół otwarty na współpracę z innymi środowiskami" - dodał.

Zespół ma spotykać się regularnie, a do prac będzie zapraszał też inne instytucje zajmujące się kwestią zagrożeń informacyjnych, ekspertów i naukowców. Prace zespołu mają rozpocząć się w najbliższych tygodniach.

Według pełnomocnika celem działań będzie systemowe wzmocnienie odporności Polski i zdolności odpowiedzi na zagrożenia, "które są trudno identyfikowalne, a ich zrozumienie wymaga specjalnego podejścia do tego tematu". Obok resortów, instytucji, organizacji i środowisk eksperckich pracować nad tym będą też służby specjalne, które zapewniają rozpoznanie, szukają prawdziwych autorów i celów kampanii dezinformacyjnych.

"Będziemy również prowadzili działania o charakterze edukacyjnym, profilaktycznym po to, żeby polskie społeczeństwo lepiej rozumiało zagrożenia, o których mowa, lepiej widziało te działania, które dotykają kwestii bezpieczeństwa państwa" - podkreślił Żaryn.

Pełnomocnik tłumaczył też, jakie obszary są głównym celem działań dezinformacyjnych. Wśród nich jest deprecjonowanie struktur bezpieczeństwa. "To ataki zarówno na polskie wojsko, jak i na współpracę o charakterze militarnym między Polską a sojusznikami" - wskazał. Jak dodał, najaktywniejszy od lutego obszar działań Rosjan to destabilizacja relacji polsko-ukraińskich.

Pełnomocnik zwrócił uwagę, że dochodzi też do prób zastraszania polskiego społeczeństwa i wzbudzania niepokojów społecznych. Obserwowane są także próby manipulowania historią po to - jak mówił Żaryn - żeby osiągać pewne cele w polityce imperialnej Rosji. Trwa również kampania dyskredytująca RP na forum międzynarodowym celem izolowania głosu RP i krajów bałtyckich.

Żaryn podkreślił, że przygotowywane w odpowiedzi na te zagrożenia rozwiązania mają m.in. wzmacniać bezpieczeństwo, zapewnić suwerenność przestrzeni informacyjnej, a także chronić międzynarodową pozycję i relacje sojusznicze RP.

Premier Mateusz Morawiecki wyznaczył Stanisława Żaryna na pełnomocnika rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP 9 września. Powołał go również na funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Premiera. W KRPM Żaryn jest odpowiedzialny za współpracę z ministrem koordynatorem służb specjalnych w roli jego zastępcy. (PAP)

autorzy: Agnieszka Ziemska, Marcin Chomiuk

agzi/ mchom/ akub/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Nowy Targ
4.8°C
wschód słońca: 07:19
zachód słońca: 15:41
Koronawirus
małopolskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Nowym Targu

kiedy
2022-12-07 19:00
miejsce
Miejskie Centrum Kultury, Nowy...
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-14 16:00
miejsce
Miejskie Centrum Kultury, Nowy...
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-14 19:00
miejsce
Miejskie Centrum Kultury, Nowy...
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-17 19:00
miejsce
Pub Plama, Nowy Targ, Kościelna 7
wstęp biletowany