Kultura dostała większą dotację z Funduszy Europejskich niż poprzednio
W Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej odbył się briefing prasowy dotyczący podpisania porozumień na realizację programu "Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027".
"To jest dobra wiadomość dla Polski. Realizujemy kolejny etap naszej normalnej pracy. Państwo polskie efektywnie działa, także w obszarze absorpcji środków europejskich" - podkreślił minister Piotr Gliński. "Jak zawsze jesteśmy bardzo dobrze przygotowani" dodał. "Zaliczki do Polski napływają, jesteśmy w tym obszarze zadowoleni z tego, jak wygląda współpraca" - mówił wicepremier.
Jak podkreślił, "to jest największy fundusz, choć w związku z tym, że Polska staje się coraz bardziej zamożna, on w całości jest nieco mniejszy niż w poprzedniej perspektywie".
"Kultura niestety dotację ma zawsze mniejszą, bo gdzie nam do infrastruktury w transporcie, ochronie środowiska czy zdrowiu" - zaznaczył wicepremier. Jak jednak dodał, "w tej perspektywie mamy 600 milionów euro, czyli o 133 miliony euro więcej niż w poprzedniej perspektywie".
"Mamy satysfakcję, że faktycznie w tej perspektywie udało się uzyskać większą dotację" – powiedział Gliński. Wyraził nadzieję, że jest to także efektem tego, że resort kultury "dość sprawnie radził sobie z wydawaniem tych pieniędzy".
Wicepremier wskazał, że w poprzedniej perspektywie budżetowej zrealizowano 146 projektów, "przy czym już ponad sto jest rozliczonych, a w przyszłym roku będą sfinalizowane wszystkie pozostałe".
Zapowiedział, że "te pieniądze pójdą głównie na zwiększenie atrakcyjności infrastruktury kultury oraz atrakcyjności turystycznej miejsc, placówek, podmiotów dziedzictwa historycznego". "Oczywiście oba te obszary będą realizowały także kryteria transformacji ekologicznej i cyfrowej, co jest naturalne, świat się modernizuje" – zapewnił Piotr Gliński.
Jak wskazał, "w poprzedniej perspektywie, jeśli chodzi o kulturę, nasze 146 projekty przekładały się na wartość ponad 3 miliardów zł, z czego jedna trzecia to były środki publiczne polskie, a dwie trzecie europejskie". "Tak mniej więcej, gdy wydajemy środki europejskie w wielu innych obszarach" - dodał wicepremier. (PAP)
Autorki: Anna Kruszyńska, Ewa Wesołowska
akr/ ewes/ dki/ par/