5 maj 2021

Lublin: ruszył punkt szczepień powszechnych

zdjęcie: Lublin: ruszył punkt szczepień powszechnych / pixabay/5895477
Punkt szczepień powszechnych w Lublinie w obiekcie sportowym Icemania rozpoczął działalność w środę po południu. Dziennie może tu dostać zastrzyki ponad 700 osób, a tygodniowo ponad 5 tys.
REKLAMA

Punkt zorganizował samorząd miasta we współpracy z 1 Wojskowym Szpitalem Klinicznym z Polikliniką SP ZOZ w Lublinie. Powstał w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji – Icemania (lodowisko) przy Al. Zygmuntowskich.

"Jako samorząd tworzymy punkt wraz ze szpitalem wojskowym, który zapewnia odpowiednią kadrę medyczną pozwalającą na profesjonalne wykonywanie szczepień" – podkreślił prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Ma w nim działać 10 zespołów szczepiących. Dziennie zastrzyk będzie mogło dostać co najmniej 720 osób, a tygodniowo – ponad 5 tys. Zapisywać się na szczepienia w Icemanii można na dotychczas obowiązujących zasadach – przez infolinię 989 lub e-Rejestrację. Punkt będzie czynny w godz. 8.00 – 20.00 przez 7 dni w tygodniu. Obiekt funkcjonuje w ścisłym reżimie sanitarnym.

W punkcie pomagają żołnierze WOT z 21 Batalionu Lekkiej Piechoty z Lublina. M.in. kierują ruchem, pomagają przy wypełnianiu kwestionariuszy i monitorują stan zdrowia osób już zaszczepionych – poinformował oficer prasowy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej kpt. Damian Stanula.

W tym tygodniu szpital wojskowy, operator tego punktu, otrzyma 2,2 tys. szczepionek – poinformował wojewoda lubelski Lecha Sprawka na wideokonferencji w środę.

W woj. lubelskim we współpracy z samorządami przygotowano 27 punktów szczepień powszechnych, a w przypadku 32 punktów populacyjnych, prowadzonych przez podmioty lecznicze, zwiększona ma być liczba dokonywanych w nich szczepień.

Pierwszy – pilotażowy – punkt szczepień powszechnych ruszył 15 kwietnia w Kraśniku. Pozostałe takie punkty w woj. lubelskim – jak podał Sprawka – rozpoczną działalność jeszcze w tym tygodniu, część z nich już w środę.

Do czwartku wydłużono możliwość zaszczepienia się w specjalnym mobilnym punkcie na placu Zamkowym w Lublinie.

"W czwartek 6 maja w godz. 9.00-18.00 wszyscy zainteresowani z aktywnym e-skierowaniem będą mogli zaszczepić się przeciw COVID-19 jednodawkową szczepionką firmy Johnson & Johnson" – poinformowała w środę po południu rzeczniczka wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka.

Punkt ten – utworzony w ramach ogólnopolskiej akcji "Zaszczep się w majówkę" – początkowo miał działać od 1 do 3 maja, ale z racji dużego zainteresowania i niesprzyjającej deszczowej pogody przedłużono jego funkcjonowanie najpierw do 5 maja, a następnie do 6 maja.

Na potrzeby obsługi tego punktu szpital wojewódzki im. kard. Wyszyńskiego w Lublinie otrzymał łącznie 3,5 tys. szczepionek.

"Do wczoraj mieliśmy tu zaszczepionych blisko 2,5 tys. osób, czyli pierwotne zamierzenie zostało spełnione. Dodatkowa dostawa tysiąca szczepionek spowodowała, że jeszcze możemy szczepić" – powiedział wojewoda.

W woj. lubelskim wykonano w sumie ponad 656 tys. szczepień, w tym w pełni zaszczepionych zostało ponad 178 tys. osób – podaje raport rządowy. Ostatniej doby wykonano w regionie ponad 11,1 tys. szczepień.(PAP)

Autorka: Renata Chrzanowska

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Nowy Targ
-1.2°C
wschód słońca: 07:14
zachód słońca: 16:31
Koronawirus
małopolskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Nowym Targu

kiedy
2023-02-10 19:00
miejsce
Miejskie Centrum Kultury, Nowy...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-18 19:00
miejsce
Miejskie Centrum Kultury, Nowy...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-25 17:00
miejsce
Miejskie Centrum Kultury, Nowy...
wstęp biletowany
kiedy
2023-03-04 17:00
miejsce
Miejskie Centrum Kultury, Nowy...
wstęp biletowany