27 wrzesień 2022

Musimy dbać o niepodległość

zdjęcie: Musimy dbać o niepodległość / fot. PAP
fot. PAP
Musimy dbać o wolność i niepodległość – powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, który uczcił we wtorek 83. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego.
REKLAMA

"Dzień Polskiego Państwa Podziemnego to bardzo ważna data pokazująca, że Polacy zorganizowali się mimo bardzo okrutnej brutalnej okupacji" – powiedział wicepremier Błaszczak, który złożył we wtorek w Warszawie wieniec przed Pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego.

Podkreślił, że Polskie Państwo Podziemne z jego wojskiem i władzami cywilnymi "było fenomenem na skalę światową", a jego struktury "mimo okupacji, mimo terroru wypełniały swoje zadania". "Ale przede wszystkim najważniejsza jest postawa narodu, doprowadzenie do tego, że 1 sierpnia '44 roku wybuchło Powstanie Warszawskie, którego zadaniem było wywalczenie niepodległości, tak żebyśmy nie znaleźli się pod okup Rosji Sowieckiej" – powiedział.

"Niestety powstanie zakończyło się porażką ze względu na postawę tych, którzy II wojnę światową wygrali. Choć byliśmy w gronie zwycięzców, to jednak de facto tę batalię przegraliśmy. Jaka płynie z tego nauka na dziś? Przede wszystkim musimy dbać o swoją wolność, o swoją niepodległość" – dodał. Wskazał na Ukraińców, którzy dziś "dzielnie walczą o swoją niepodległość".

Rocznica powstanie Polskiego Państwa Podziemnego przypada 27 września – tego dnia 1939 r. powstała Służba Zwycięstwu Polski – zaczątek Polskiego Państwa Podziemnego. Struktury podziemnego państwa podlegały władzom RP na uchodźstwie. Istotnym elementem Polskiego Państwa Podziemnego było podziemie zbrojne: Służba Zwycięstwu Polski, przekształcona w Związek Walki Zbrojnej, a następnie AK.(PAP)

brw/ godl/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Nowy Targ
4.8°C
wschód słońca: 07:19
zachód słońca: 15:41
Koronawirus
małopolskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Nowym Targu

kiedy
2022-12-07 19:00
miejsce
Miejskie Centrum Kultury, Nowy...
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-14 16:00
miejsce
Miejskie Centrum Kultury, Nowy...
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-14 19:00
miejsce
Miejskie Centrum Kultury, Nowy...
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-17 19:00
miejsce
Pub Plama, Nowy Targ, Kościelna 7
wstęp biletowany