7 czerwiec 2022

4 mln zł z rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” dla 57 szkół

fot. PAP
Łącznie 4 mln zł dofinansowania w ramach rządowego programu wieloletniego „Posiłek w szkole i w domu” otrzyma w tym roku 57 szkół podstawowych w województwie małopolskim. Środki te są przeznaczone na tworzenie i doposażenie stołówek lub jadalni szkolnych.
REKLAMA

Jak poinformował we wtorek wojewoda małopolski Łukasz Kmita, program „Posiłek w szkole i w domu” skierowany jest do organów prowadzących publiczne szkoły podstawowe z przeznaczeniem na zakup usług i wyposażenia.

„Chcemy, by szkolne stołówki były dla uczniów i pracowników szkół przyjaznymi i bezpiecznymi miejscami spożywania posiłków” - zapowiedział wojewoda.

Poinformował on, że w ramach tegorocznej edycji programu kolejnych 57 szkół z Małopolski uzyska w tym roku dotację w ramach tzw. trzeciego modułu. Do beneficjentów trafi łącznie prawie 4 mln zł.

Kwota dotacji dla poszczególnych placówek różni się w zależności od realizacji poszczególnych zadań i wynosi maksymalnie: 80 tys. zł – na doposażenie i poprawę standardu funkcjonujących stołówek szkolnych (własnej kuchni i jadalni) oraz doposażenie stołówek szkolnych, które obecnie nie funkcjonują lub uruchomienie nowych stołówek; 25 tys. zł na adaptację, poprawę standardu i wyposażenie pomieszczeń przeznaczonych do spożywania posiłków (jadalni).

Wkład własny (finansowy lub rzeczowy) organów prowadzących szkoły wynosi 20 proc. wartości zadania.

Wojewoda przypomniał, że w latach 2019-2021 z rządowego wsparcia w poprawę standardu funkcjonowania stołówek i kuchni skorzystało 175 małopolskich szkół podstawowych na łączną kwotę prawie 12 mln zł.

„To jest niezwykle potrzebne wsparcie, które pozwala nam we współpracy z samorządami zmieniać oblicze szkolnych stołówek” - ocenił Kmita.

Rządowy program „Posiłek w szkole i w domu” zapewnia pomoc zarówno osobom starszym, niepełnosprawnym, o niskich dochodach, jak i dzieciom, które wychowują się w rodzinach znajdujących się w trudnej sytuacji. Składa się z trzech modułów. Pierwszy moduł to wsparcie i posiłek dla dzieci i młodzieży. Drugi to posiłek adresowany dla osób starszych. Trzeci moduł zakłada doposażanie istniejących i tworzenie nowych stołówek. (PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ mhr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Nowy Targ
21.3°C
wschód słońca: 04:41
zachód słońca: 20:48
Koronawirus
małopolskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Nowym Targu

kiedy
2022-07-30 20:00
miejsce
Restauracja ABSYNT, Nowy Targ, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-09-11 17:00
miejsce
Miejskie Centrum Kultury, Nowy...
wstęp biletowany
kiedy
2022-09-24 18:00
miejsce
Miejskie Centrum Kultury, Nowy...
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-08 18:00
miejsce
Miejskie Centrum Kultury, Nowy...
wstęp biletowany