Nowy Targ: podhalańskie miasto
By Blooo - Own work [CC BY-SA 3.0 DEED (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via Wikimedia Commons
Odkryj urok tego miasta, położonego u stóp imponujących Gorców, w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej. Znajdziesz tu nie tylko niepowtarzalne widoki na widłach Czarnego i Białego Dunajca, ale także bogactwo historii, kultury i tradycji Podhala.
REKLAMA
Tego szukamy w Nowym Targu
Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Nowy Targ, Nowy Targ pogoda, Nowy Targ praca, allmedica Nowy Targ, castorama Nowy Targ, ICM Nowy Targ, MZK Nowy Targ.Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Nowym Targu, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.
Pierwsze wzmianki o Nowym Targu pochodzą z XIV wieku, gdy osada została prawdopodobnie założona przez zakon cystersów, sprowadzonych do Ludźmierza w latach 50. XIII wieku. W 1326 r. pojawiła się informacja o osadzie o nazwie Novum Forum, z pierwszym murowanym kościołem parafialnym na Podhalu. 22 czerwca 1346 r. Dytrych Szyja otrzymał od króla Kazimierza Wielkiego przywilej lokacji miasta na prawie magdeburskim, choć oryginał zaginął w czasie ostatniej wojny, a posiadamy jedynie odpis z czasów Zygmunta III Wazy.
Miasto było własnością polskich królów od samego początku, którzy je często oddawali pod zastaw. Dzięki strategicznemu położeniu Nowy Targ szybko stał się centrum handlu na Podhalu, organizując słynne jarmarki, gdzie krzyżowały się ważne szlaki handlowe prowadzące na Węgry.
W okresie panowania Kazimierza Jagiellończyka miasto zyskało przywileje organizacji dwóch jarmarków rocznie i cotygodniowych targów w czwartki. Jego strategiczne położenie na obszarze przygranicznym także przyczyniło się do uzyskania specjalnego statusu. W pierwszej połowie XV wieku Nowy Targ stał się również ośrodkiem administracyjnym i siedzibą starosty. Mimo spowolnienia związanego z antyfeudalnymi powstaniami chłopskimi w drugiej połowie XVII wieku oraz zniszczeniami wojennymi potopu szwedzkiego miasto rozwijało się dzięki napływowi polskich i niemieckich osadników.
W XVI wieku liczbę domów w Nowym Targu osiągnęła już 100. Miasto uzyskało wówczas prawo składu soli wielickiej i ołowiu olkuskiego. Dodatkowo pobierało cło od towarów sprowadzanych z Węgier i zakazało omijania go przez kupców. Niemniej kres świetności nadszedł w drugiej połowie XVII wieku z powodu antyfeudalnych powstań chłopskich i zniszczeń wojennych, co skutkowało wyludnieniem i utratą znaczenia ekonomicznego miasta.
W 1770 r. wojska austriackie zajęły Nowy Targ, co zapoczątkowało kolejne dziesięciolecia regresu gospodarczego i demograficznego w okresie rozbiorów. W około 1820 r. w mieście istniało 520 domów, głównie drewnianych. Ożywienie nadeszło dopiero w okresie autonomii galicyjskiej, szczególnie po uruchomieniu linii kolejowej z Chabówki do Zakopanego w 1899 r. Wtedy rozwinął się lokalny przemysł, rzemiosło i turystyka, a zabudowa miasta uległa gruntownej przemianie. Na przełomie XIX i XX wieku powstały nowe obiekty, takie jak budynek straży pożarnej, gimnazjum, kino "Sokół" i szpital.
Najważniejszym okresem w historii Nowego Targu były lata międzywojenne, gdy liczba mieszkańców wzrosła o około 30%, a ilość domów zwiększyła się o 424 budynki. Cieszyły się wówczas popularnością słynne czwartkowe jarmarki, przyciągające kupców nawet z Czechosłowacji. Wraz z budową tartaku i cegielni rozwinął się większy przemysł. W latach 30. XX wieku dodano do infrastruktury lotnisko i stadion sportowy. W 1939 r. w mieście zarejestrowano 312 rzemieślników oraz ponad 135 zakładów handlowo-usługowych.
II wojna światowa i okupacja niemiecka przerwały fazę rozwoju ekonomicznego miasta. Niemieckie oddziały zajęły Nowy Targ 1 września 1939 r. bez większego oporu. Pomimo panującego terroru i represji okupanta, w mieście działał silny ruch oporu, z istniejącymi centralami konspiracyjnymi, wydającymi podziemną prasę i prowadzącymi akcje dywersyjne. W czerwcu 1941 r. powstała ludowa Konfederacja Tatrzańska, licząca około 400 członków i 100 żołnierzy tzw. oddziału górskiego.
Po zakończeniu wojny Nowy Targ przekształcił się w ośrodek przemysłowy. Zrekonstruowano zniszczony przez Niemców tartak, powstał kombinat obuwniczy, a także liczne zakłady odzieżowe i kuśnierskie. Wzniesiono duże osiedla z budynkami wielorodzinnymi, na których obecnie zamieszkuje niemal połowa mieszkańców miasta.
Obecnie Nowy Targ pełni istotną rolę jako ośrodek handlowy, kulturalny i sportowy w regionie. W mieście funkcjonują liczne hurtownie, zakłady obuwnicze, kuśnierskie, producentów materiałów budowlanych i inne. Turystyka i rekreacja stanowią istotny filar gospodarki, a miasto oferuje szeroką gamę noclegów i rozbudowaną sieć gastronomiczną. Jest także doskonałą bazą wyjścia do pieszych i rowerowych wycieczek po malowniczych regionach Gorców, Spisza i Pienin o bogatym krajobrazie i dziedzictwie etnograficznym. Od 1999 r. Nowy Targ jest stolicą powiatu w województwie małopolskim.
Nie przegap najważniejszych informacji
FaktyPogoda
Dane statystyczne
PRZECZYTAJ JESZCZE