patronat medialny

Mamy drugie polskie srebro w Lake Placid! Fantastyczny występ łyżwiarki szybkiej Igi Wojtasik

fot. Paweł Skraba
Jeszcze wcześnie rano nie było jej na listach startowych, a kilka godzin później cieszyła się ze srebrnego medalu na uniwersjadzie w Lake Placid. Iga Wojtasik zajęła drugie miejsce w rywalizacji na 1000 metrów w łyżwiarstwie szybkim. To drugi srebrny medal Akademickiej Reprezentacji Polski w tegorocznej uniwersjadzie, bo dzień wcześniej druga w biathlonowym biegu na 12,5 km była Barbara Skrobiszewska.
Wojtasik wieczorem dzień przed startem zauważyła, że nie ma jej na liście, mimo, iż kilka godzin wcześniej była zgłoszona. Sytuacja wyjaśniła się dopiero rano i organizatorzy wpisali ją na start, ale z pierwszym numerem. W dodatku musiała jechać na torze sama.

Wiadomo, że to jest trudniejsze, bo nie ma tak zwanego zajączka do gonienia. Postanowiłem przycisnąć z całych sił i wykorzystać, że jadę pierwsza jeszcze po czystym lodzie. I udało się, chociaż trudno mi w to uwierzyć – mówiła Wojtasik.

Aż do ostatniego biegu Polka prowadziła, w dodatku z ustanowionym nowym rekordem toru. A to tor nie byle jaki, bo legendarny dla amerykańskiego łyżwiarstwa, bo to tutaj w 1980 roku słynny amerykański panczenista Eric Heiden zdobył pięć złotych medali igrzysk olimpijskich. Dopiero w ostatnim biegu lepszy czas od Polki uzyskała Koreanka Minsun Kim.

Gdy była już chyba piętnasta para na starcie to pomyślałam, że mam nadzieję, iż nie będę już czwarta. Bardziej się wtedy stresowałam, niż na starcie – dodała.

Pozostałe Polki nie wywalczyły miejsce na podium – Natalia Jabrzyk była piąta, Martyna Baran siedemnasta, a Magdalena Smędzik dziewiętnasta. W rywalizacji mężczyzn piątą lokatę wywalczył Jakub Piotrowski, siódmy był Marek Kania, dziewiętnasty Piotr Nałęcki, a dwudziesty pierwszy Gaweł Oficjalski.

Występ oceniam bardzo dobrze, bo Iga pojechała wspaniale, a w dodatku mieliśmy Natalię Jabrzyk, Kubę Piotrowskiego i Marka Kanię w dziesiątce. To nie są ich koronne dystanse, więc jestem zadowolony i ze spokojem czekam na kolejne starty – mówi trener polskich panczenistów Dariusz Stanuch.

W niedzielę rano polscy sportowcy w Lake Placid walczyli też w rywalizacji sprinterskiej w biegach narciarskich. Niestety, zarówno Weronika Kaleta, jak i Robert Bugara odpadli w półfinałach.

Zimowa uniwersjada w amerykańskim Lake Placid potrwa do 22 stycznia 2023 roku. Startuje w niej około półtora tysiąca sportowców z ponad pięćdziesięciu krajów. Start reprezentantów Polski w zimowej uniwersjadzie w Lake Placid wspierają strategiczny sponsor AZS – Grupa PZU S.A., Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Nowy Targ
-1.2°C
wschód słońca: 07:14
zachód słońca: 16:31
Koronawirus
małopolskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Nowym Targu

kiedy
2023-02-10 19:00
miejsce
Miejskie Centrum Kultury, Nowy...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-18 19:00
miejsce
Miejskie Centrum Kultury, Nowy...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-25 17:00
miejsce
Miejskie Centrum Kultury, Nowy...
wstęp biletowany
kiedy
2023-03-04 17:00
miejsce
Miejskie Centrum Kultury, Nowy...
wstęp biletowany